Studia podyplomowe:
Compliance w organizacji
Dlaczego warto wybrać kierunek Compliance w organizacji (Menedżer ds. compliance i whistleblowing)?
> Nauczysz się kierować jednostkami organizacyjnymi lub zespołami odpowiedzialnymi za pozyskiwanie i zarządzanie informacjami w zakresie nieprawidłowości wewnątrz organizacji (zgodnie z obowiązującymi wymogami prawa i najlepszymi standardami w tym zakresie),
> wdrożysz w swojej organizacji bezpieczny, efektywny i zgodny z wymogami prawa system zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalistów (tzw. system whistleblowingowy).
Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej (w tym Polska) zobowiązane są do 17 grudnia 2021 r. do implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii (tzw. dyrektywa o ochronie sygnalistów – whistleblowing). Wymagać to będzie od państw członkowskich UE wdrożenia systemowej ochrony sygnalistów, czyli osób informujących o nadużyciach. Wymogami dyrektywy zostaną objęte zarówno organizacje publiczne, jak i prywatne liczące powyżej 250 pracowników. Od 17 grudnia 2023 r. system whistleblowingowy muszą wprowadzić też przedsiębiorstwa liczące powyżej 50 pracowników. Dyrektywa nakłada na wspomniane organizacje szereg obowiązków, do których przestrzegania będę zobligowane pod groźbą sankcji.
Cel studiów:
Na studiach Compliance w organizacji przygotujesz się do zaplanowania, wdrożenia, profesjonalnego zarządzania i doskonalenia systemu zgłaszania nieprawidłowości oraz ochrony sygnalistów z uwzględnieniem wymogów dyrektywy PE i Rady (UE) 2019/1937, a w szczególności otoczenia prawnego, organizacyjnego, technologicznego i psychologicznego.
Profil uczestnika:
Studia podyplomowe Compliance w organizacji są dla Ciebie, jeżeli:
> jesteś zobowiązany do wdrożenia w swojej organizacji systemu whistleblowingowego,
> pracujesz w jednostkach audytu i kontroli i jesteś odpowiedzialny za obszary compliance, ryzyka, bezpieczeństwa,
> należysz do kadry kierowniczej organizacji i interesujesz się ochroną sygnalistów.
Po zdaniu egzaminu końcowego otrzymasz:
> dyplom wydany przez Krakowską Szkołę Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie,
> świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Compliance w organizacji (zgodnie z Ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, Dz.U. z 2021, poz. 478).
Czesne
3250 zł/semestr
Forma studiów
stacjonarna
Liczba godzin
180 godzin
2 semestry
Forma zaliczenia
egzamin końcowy
Dyrektor kierunku
dr hab. Małgorzata Mędrala, prof. UEK
Kontakt
Menedżer kierunku
lic. Alina Ławicka
Tel. 12 293 75 98
E-mail:
alina.lawicka@uek.krakow.pl
Program studiów
- Rola Compliance i Compliance officer’a w organizacjach
- Audyt i kontrola wewnętrzna – projektowanie i wdrażanie mechanizmów kontrolnych
- Ład korporacyjny (governance, risk, compliance) w organizacji
- Standardy ISO w informowaniu o nieprawidłowościach w organizacji
- Rachunkowość zarządcza i rewizja finansowa – oszustwa i nadużycia
- Praktyczne aspekty skutecznego wdrażania i zarządzania systemem zgłaszania nieprawidłowości
- Unijny i krajowy system przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu – AML/CFT
- Metody prowadzenia śledztw wewnętrznych i współpraca z organami zewnętrznymi
- Praktyczne aspekty ochrony sygnalistów w organizacji
- System zgłaszania nieprawidłowości jako element systemu kontroli wewnętrznej
- Proces komunikacji wewnątrz organizacji
- Ochrona danych osobowych sygnalistów– RODO, regulacje szczególne
- Elementy cyberbezpieczeństwa
- Compliance w prawie konkurencji, tax compliance
- Korupcja oraz konflikt interesów w organizacji
Wykładowcy
Prof. UEK dr hab. Jan Byrski
dr Jacek Duda
dr hab. Wojciech Fill prof. UEK
dr hab. Artur Hołda prof. UEK
dr Marcin Kiełbasa
dr Paulina Ledwoń
mgr Janusz Liber
Remigiusz Gawlik Ph.D.
dr hab. Małgorzata Mędrala prof. UEK
Krzysztof Misiołek Ph.D.
Czym jest compliance w organizacji?
Z prowadzeniem firmy zawsze wiążą się pewne zagrożenia. Często przedsiębiorcy skupiają się głównie na ryzykach związanych z finansami i ekonomią, jednocześnie pomijając istotne ryzyko prawne. W celu zminimalizowania tego rodzaju zagrożeń warto skorzystać z compliance w przedsiębiorstwie.
Pod pojęciem compliance organizacji rozumiemy zorganizowanie firmy w taki sposób, aby działała zgodnie z istniejącymi przepisami prawa, standardami branżowymi oraz wewnętrznymi procedurami, jak również zasadami etyki. System compliance w przedsiębiorstwie pozwala skutecznie zapobiegać nie tylko naruszeniom prawa, ale także nieuczciwym praktykom i nieetycznym postępowaniom ze strony pracowników oraz partnerów biznesowych. Wdrożenie takiego rozwiązania ma chronić przed ewentualnymi karami czy stratami pieniężnymi, które mogą wyniknąć z potencjalnych problemów związanych np. z nieprzestrzeganiem norm prawnych.
Compliance w organizacji pełni przede wszystkim funkcję kontrolną. Jego fundamentalnym zadaniem jest nadzorowanie realizacji działań wynikających z obowiązujących przepisów, aby upewnić się, że wszystkie normy, regulacje i standardy zostały wdrożone w firmie w należyty sposób.
Compliance officer – zakres obowiązków
Osobą odpowiedzialną za minimalizowanie ryzyka związanego z prowadzeniem działalności przedsiębiorstwa niezgodnie z aktualnymi przepisami lub regulacjami wewnętrznymi jest compliance officer (menedżer ds. compliance i whistleblowing). Jego zadaniem jest przeprowadzanie analizy potencjalnych ryzyk, prowadzenie szkoleń dla pracowników w celu zwiększenia świadomości przepisów, przyjmowanie zgłoszeń dotyczących ewentualnych nieprawidłowości oraz współpraca z przedstawicielami biznesu w projektowaniu mechanizmów zwalczania i zapobiegania naruszeniom prawa.
Osoba zatrudniona na stanowisku compliance managera pełni kluczową rolę w firmie. Specjalista z tej dziedziny ściśle współpracuje z innymi działami, skupiając się wokół przestrzegania prawa, działań antykorupcyjnych i prewencji. Sprawnie funkcjonujący compliance officer stara się zapobiegać stratom finansowym firmy oraz dba o jej reputację.
Studia podyplomowe Compliance w organizacji
Zawód compliance officera zyskuje dziś na popularności. Firmy coraz bardziej zdają sobie sprawę z istotności tego obszaru w ich funkcjonowaniu. W rezultacie, przedsiębiorstwa aktywnie poszukują wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie compliance, którzy posiadają solidne wykształcenie oraz aktualną wiedzę na temat obowiązujących norm prawnych.
Studia podyplomowe na kierunku Compliance w organizacji zapewnią wszechstronne przygotowanie do pełnienia funkcji compliance managera. Stanowią doskonałą ścieżkę edukacyjną dla osób, które pragną uzyskać nowoczesny, dobrze płatny zawód. Absolwenci tych studiów stają się atrakcyjnymi kandydatami na rynek pracy. Ich profesjonalizm i wiedza sprawiają, że są szczególnie cenieni przez przedsiębiorstwa poszukujące specjalistów o kompetencjach w dziedzinie compliance.