Związek Banków Polskich obejmuje patronatem dwa kierunki studiów podyplomowych KSB UEK! - Krakowska Szkoła Biznesu UEK | Krakow School of Business
Back

Związek Banków Polskich obejmuje patronatem dwa kierunki studiów podyplomowych KSB UEK!

Z dumą ogłaszamy, że Związek Banków Polskich objął patronatem dwa nowe kierunki studiów podyplomowych Krakowskiej Szkoły Biznesu poświęconych tematyce AML (Anti-Money Laundering):

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu dla AMLRO, kadry kierowniczej i zarządu
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

Związek Banków Polskich to samorządowa organizacja banków działająca na podstawie ustawy o izbach gospodarczych z 30 maja 1989 roku, powołana do życia w styczniu 1991 roku. Członkostwo w ZBP ma charakter dobrowolny i obejmuje banki działające na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej, utworzone i działające na podstawie prawa polskiego.

Do zadań Związku należy w szczególności:

  1. tworzenie sprzyjających warunków organizacyjnych i prawnych rozwoju sektora bankowego poprzez współdziałanie z organami Państwa,
  2. organizowanie współdziałania banków na rzecz rozwoju sektora bankowego i infrastruktury międzybankowej
  3. podejmowanie działań na rzecz tworzenia i rozwoju instytucji obsługujących sektor bankowy.

Związek Banków Polskich od ponad 30 lat działa na rzecz rozwoju polskiego sektora bankowego, dlatego jesteśmy zaszczyceni, że wspólnie możemy realizować ważne zadanie jakim jest podniesienie kwalifikacji zawodowych kadry bankowej w obszarze AML/CFT – powiedział Dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK, dr hab. Marcin Jędrzejczyk, prof. UEK

Obszar przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT) rozwija się w ostatnich latach niezwykle dynamicznie a planowane na poziomie UE zmiany wskazują, iż najbliższe lata będą przełomowe. Powstaje nowy organ AMLA (Anti-Money Laundering Authority) powołany przez Unię Europejską do walki z praniem pieniędzy. Celem jego działania jest ujednolicenie standardów dotyczących obszaru AML w państwach członkowskich. W związku z tym należy przypuszczać, iż zaostrzeniu ulegną wymagania w stosunku do instytucji zobowiązanych do realizacji wymogów AML. Instytucjami obowiązanymi są przede wszystkim instytucje finansowe, np. banki, instytucje pożyczkowe, towarzystwa ubezpieczeń, ale również instytucje pieniądza elektronicznego, czy też podmioty rynku kryptoaktywów.

Potrzeba na powstanie kierunku dla kadry zarządzającej wyniknęła z braku dedykowanej oferty na rynku studiów podyplomowych w tematyce AML/CTF, która odpowiadałaby na potrzeby osób zajmujących kluczowe stanowiska w tym obszarze. Kadra kierownicza oraz członkowie zarządu odpowiedzialni za realizację obowiązków w obszarze AML/CFT poszukiwali studiów podyplomowych, które zapewniłyby rzetelne przygotowanie do pełnienia odpowiedzialnych funkcji i stanowiłyby potwierdzenie ich kompetencji.

Dyrektorką merytoryczną oraz pomysłodawczynią obu kierunków jest mgr Edyta Zdziarska. Ekspert w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy i nadużyciom. Praktyk z ponad 20 letnim doświadczeniem na rynku finansowym. Pełniła funkcję Koordynatora AML w Banku PKO BP. Posiada ogromne doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań AML. Twórca narzędzi informatycznych wykorzystywanych w ponad 100 instytucjach finansowych. Posiada wykształcenie w obszarze informatyki, bankowości, ekonomii i zarządzania zasobami ludzkimi.

Studia podyplomowe AML rozpoczynają się 19 października 2024 r. Życzymy wszystkim Uczestnikom powodzenia podczas nadchodzącego roku akademickiego!

ABOUT INSTRUCTOR