Wiedza w pigułce: popularne metody zarządzania projektami - Krakowska Szkoła Biznesu UEK | Krakow School of Business
Back
Popularne metody zarządzania projektami

Wiedza w pigułce: popularne metody zarządzania projektami

W każdej firmie, bez względu na jej wielkość, specjalizację czy branżę, stale realizowane są różne projekty. Skuteczne zarządzanie nimi jest kluczowe dla efektywności i oszczędności czasu oraz długoterminowego dostarczania produktów, realizacji celów oraz zadowolenia klientów. Istnieje wiele różnych metodyk prowadzenia projektów, z których każda może być dostosowana do konkretnych potrzeb i warunków. Oto co warto wiedzieć o najpopularniejszych metodach zarządzania projektami.

 

Zarządzanie projektem – co to jest i jakie korzyści za sobą niesie?

Z definicji wiemy, że zarządzanie projektem to zbiór czynności podejmowanych dla zrealizowania określonych celów głównych i pośrednich w wyznaczonym czasie. Korzyścią wynikającą z efektywnego zarządzania projektami jest możliwość terminowego dostarczenia produktu lub usługi, optymalne wykorzystanie zasobów oraz zminimalizowanie ryzyka niepowodzenia.

 

Tradycyjne metody zarządzania projektami

Istnieje wiele różnych rodzajów metodologii zarządzania projektami. Jako pierwsze omówimy klasyczne, zwane też tradycyjnymi. Są to jedne z najczęściej stosowanych technik kierowania projektami. Charakteryzują się prostym, liniowym podejściem, które najlepiej sprawdza się w projektach o zdefiniowanych wymaganiach, gdzie elastyczność nie jest kluczowa. Wśród tradycyjnych metodyk zarządzania projektami najpopularniejsze są metody:

  • Prince2 – opiera się na szczegółowym i ścisłym planowaniu już na wstępie, a następnie konsekwentnym trzymaniu się tego planu aż do zakończenia projektu,
  • PMLC – punkt wyjścia stanowi posiadanie wszystkich niezbędnych informacji dotyczących realizacji danego projektu; wszelkie braki w tym zakresie mogą prowadzić do problemów w trakcie realizacji,
  • Waterfall – zakłada precyzyjne planowanie i narzuca sztywne ograniczenia: każde zadanie musi zostać ukończone przed przystąpieniem do kolejnego.

 

Nowoczesne metody zarządzania projektem

Alternatywą dla klasycznych metod zarządzania projektami jest metodyka nowoczesna, skupiająca się na stopniowym podejściu do prowadzenia zadań. Projekt jest dzielony na kilka faz, z których każda jest realizowana przez określony czas. Nowoczesne metody zarządzania projektem cechuje duża elastyczność, co pozwala na łatwe dostosowanie się do zmieniających się warunków i wymagań. Nowoczesne podejście do zarządzania projektami staje się obecnie coraz popularniejsze. Najbardziej znane metody z tego zakresu to m.in.:

  • Agile – opiera się na elastyczności i pragmatyzmie, dzieląc pracę nad projektem na krótkie cykle zwane iteracjami,
  • Scrum – polega na podziale projektu na etapy, gdzie cele są krótkoterminowe i wykonalne, zapewniając skuteczność w realizacji,
  • Kanban – opiera się na dostosowaniu liczby zadań do dynamiki i mocy przerobowych zespołu, co zapobiega pracy ponad możliwości,
  • Scrumban – pozwala na elastyczny wybór zadań do realizacji, koncentrując się na priorytetach i redukując presję związaną z czasem.

 

Metodyki zarządzania projektami – jak wybrać najlepszą?

Wybór odpowiedniej techniki zarządzania projektami to niemałe wyzwanie. W zależności od specyfiki projektu i samej organizacji mogą być stosowane różne podejścia, a nawet rozwiązania łączące elementy różnych technik. Oczywiście zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne metodyki prowadzenia projektów mają swoje zalety. Dlatego najlepiej dokładnie przyjrzeć się z każdej z metod i wybrać tę, która najbardziej odpowiada potrzebom charakterystyce danego przedsięwzięcia.

ABOUT INSTRUCTOR