
ESG – co to jest i kto zajmuje się ESG w firmie?
- Data 31 marca 2025
Ochrona środowiska staje się coraz ważniejszą kwestią w naszym społeczeństwie. Wdrażanie działań proekologicznych przestaje być wyłącznie domeną organizacji non profit, czy administracji publicznej, a staje się standardem, elementem strategii biznesowych, a nawet już obowiązkiem przedsiębiorstw. Firmy, które stawiają na zrównoważony rozwój, budują pozytywny wizerunek, zyskują przewagę konkurencyjną i przyciągają świadomych klientów oraz inwestorów. Potrzebni są specjaliści od ESG. Co to konkretnie znaczy i kto zajmuje się realizacją tych działań?
Co to jest ESG?
Na początku należy wyjaśnić, czym jest ESG – skrót od angielskich słów Environmental, Social, Governance, oznaczających środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny, czyli trzy główne filary zrównoważonego, odpowiedzialnego zarządzania przedsiębiorstwem. Jest to koncepcja, która odgrywa coraz większą rolę w strategiach biznesowych, ponieważ uwzględnia nie tylko maksymalizację zysków i aspekty finansowe, ale także wpływ działalności firm na otoczenie oraz społeczeństwo.
Skrót ESG, czyli:
- Environmental (środowisko) – koncentruje się na kwestiach, które dotyczą ochrony klimatu, poprawy efektywności energetycznej, ograniczania emisji gazów cieplarnianych, a także gospodarowania zasobami naturalnymi i zarządzaniem odpadami,
- Social (społeczna odpowiedzialność) – odnosi się do relacji firmy ze społeczeństwem, pracownikami, klientami oraz społecznościami lokalnymi, obejmuje m.in. przestrzeganie praw człowieka i zapewnianie odpowiednich warunków pracy,
- Governance (ład korporacyjny) – dotyczy zasad zarządzania firmą, transparentności działań, przejrzystości finansowej – etyki w biznesie.
Kto jest odpowiedzialny za ESG w firmie?
Wiedząc, co to jest ESG, można przejść do kwestii tego, kto w firmie odpowiada za jego wdrażanie i monitorowanie. Przestrzeganie zasad zrównoważonego rozwoju wymaga współpracy różnych działów organizacji. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz jego struktury, odpowiedzialność za ESG może spoczywać na konkretnych specjalistach, zespołach i działach compliance lub całym zarządzie. Coraz więcej firm poszukuje więc osób wykwalifikowanych w tym obszarze.
Potrzebni są menedżerowie ESG, których zadania obejmują opracowywanie i wprowadzanie strategii zrównoważonego rozwoju, monitorowanie postępów w realizacji celów ESG oraz zapewnienie zgodności z regulacjami prawnymi na poziomie kraju i UE.
Zostań specjalistą od ESG – zapisz się na studia podyplomowe menedżer ESG
Osoby, które chcą zdobyć kompetencje i specjalistyczną wiedzę z zakresu ESG, mogą wzbogacać swoje kwalifikacje menedżerskie, rozwijając umiejętności niezbędne do skutecznego wdrażania strategii odpowiedzialnego biznesu w organizacjach. Studia podyplomowe menedżer ESG w Krakowskiej Szkole Biznesu przygotowują do pracy liderów zarządzających zmianami i nadzorujących przestrzeganie zasad zrównoważonego rozwoju w firmach. Uczestnicy programu zyskują kompleksowe przygotowanie, które pozwala im skutecznie realizować plany ESG, kontrolować postępy i zapewniać zgodność z regulacjami prawnymi, jednocześnie rozwijając umiejętności zarządzania projektami i zespołami.
Jest to bez wątpienia zawód przyszłości. Zmiany w świadomości społecznej, ale też wymogi unijne zwiększają zapotrzebowanie na ekspertów z dziedziny ESG, dlatego studia podyplomowe stwarzają okazję do zdobycia perspektywicznego zatrudnienia i czerpania satysfakcji zawodowej z pracy, której celem jest poprawa efektywności działań biznesowych oraz dbanie o dobrostan społeczny i środowiskowy.
ABOUT INSTRUCTOR
Może Ci się spodobać

Czy studia podyplomowe są trudne?
