Co można robić po studiach z psychologii? - Krakowska Szkoła Biznesu UEK | Krakow School of Business
Back
Co można robić po psychologii?

Co można robić po studiach z psychologii?

Studia związane z psychologią od lat przyciągają dużą liczbę kandydatów. Są idealne dla osób z empatią, wrażliwością i chęcią pomocy drugiemu człowiekowi. Co można robić po studiach psychologicznych? Jakie są zawody po psychologii? Przeanalizowaliśmy ten temat i teraz przedstawiamy odpowiedzi.

 

Studia psychologiczne w Polsce 2024

Istnieje wiele kierunków studiów związanych z psychologią. Obejmują one różne poziomy kształcenia, począwszy od studiów I stopnia, poprzez te II stopnia, aż po podyplomowe. Pierwsze z nich trwają zazwyczaj 3 lata i oferują podstawową wiedzę z zakresu psychologii. Studia II stopnia, obejmujące dodatkowe 2 lata, pozwalają na pogłębienie wiedzy i specjalizację w wybranej dziedzinie. Warto zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przypadków studia na kierunku psychologia są realizowane jako jednolite studia magisterskie. Dla osób pragnących rozwijać swoje umiejętności w określonych obszarach zawodowych dostępne są również studia podyplomowe, na przykład psychologia w biznesie. Programy takich kierunków często koncentrują się na wąskiej specjalizacji i pozwalają na nabycie przez uczestnika praktycznych umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu.

 

Zawody po psychologii – co po studiach z psychologii?

Jeśli zdecydujesz się na studia psychologiczne, możesz rozważyć rozmaite ścieżki kariery. Jako psycholog kliniczny będziesz mógł pracować z pacjentami w szpitalach, klinikach i prywatnych gabinetach, pomagając im w radzeniu sobie z różnorodnymi problemami zdrowia psychicznego. Psychologowie sądowi oraz kryminalni zajmują się oceną i analizą zachowań przestępców, a także współpracują z systemem sądownictwa w celu przygotowywania ekspertyz i opinii sądowych. Jako psycholog biznesu możesz współpracować z organizacjami w zakresie rekrutacji, szkoleń i zarządzania zasobami ludzkimi, koncentrując się na rozumieniu mechanizmów ludzkich zachowań w kontekście korporacyjnym. Psychogeriatria specjalizuje się w pracy z osobami starszymi, wspierając ich w radzeniu sobie z problemami zdrowotnymi i emocjonalnymi związanymi z procesem starzenia się. Z kolei psycholog sportowy pomaga sportowcom w optymalizacji ich wydajności, radzeniu sobie ze stresem i poprawie koncentracji, aby osiągali lepsze wyniki w swoich dyscyplinach.

 

Gdzie można pracować po psychologii?

Wykwalifikowani psychologowie z prawem do wykonywania zawodu mają wiele możliwości zatrudnienia. Absolwenci studiów z psychologii mogą pracować m.in. w:

  • szpitalach i innych placówkach leczniczych,
  • ośrodkach terapii uzależnień,
  • placówkach oświatowo-wychowawczych,
  • placówkach interwencji kryzysowej,
  • domach pomocy społecznej,
  • placówkach penitencjarnych,
  • działach HR,
  • klubach sportowych.

 

Czy po studiach z psychologicznych trudno jest znaleźć pracę?

Wielu młodych ludzi zastanawia się, czy jest praca po psychologii. Tegoroczne prognozy Barometru Zawodów pokazują wyraźne zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie psychologii i psychoterapii, wskazując na problem z obsadzeniem tych stanowisk na terenie praktycznie całego kraju. Co więcej, zawód psychologa znalazł się na liście zawodów deficytowych, co oznacza, że jest więcej ofert pracy niż wykwalifikowanych kandydatów. W związku z tym absolwenci studiów psychologicznych mogą liczyć na dobre perspektywy zatrudnienia i stabilność zawodową. Reasumując, praca po psychologii jest dostępna – i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić.

 

ABOUT INSTRUCTOR